Gdzie przechowywać zdjęcia? Dyski zewnętrzne i sieciowe

Po wakacjach zazwyczaj przybywa Ci zdjęć. Kiedy pogoda dopisuje, łatwiej w końcu o okazje do fotografowania, a także o czas i chęci. Nagle odkrywasz, że pamięć w telefonie jest już zapełniona pod korek, a do aparatu nie masz już ani jednej pustej karty SD. Co zrobić? Na pewno backup. A jeszcze wcześniej posegreguj swoje dane.

W poradniku:

1. Jak prawidłowo przechowywać zdjęcia?
2. Jak uporządkować zdjęcia?
3. Gdzie przechowywać swoje zdjęcia?
4. Jak przenieść zdjęcia z aparatu lub telefonu na dysk?
5. Dlaczego warto uporządkować swoje pliki?
6. Polecane modele dysków sieciowych

 

 

Jak prawidłowo przechowywać zdjęcia?

Zapewne to znasz – piękny kadr, zdjęcie… i nagle miejsce w telefonie się kończy. A potem wszystko masowo przenosisz do pamięci komputera. Czy tak to powinno wyglądać? Ile czasu zajmie Ci szukanie pliku, który kryje się gdzieś w folderze „Zdjęcia z telefonu”? Dlatego właśnie, zanim zaczniesz opróżniać nośniki danych, pomyśl o prostej i dopasowanej do siebie metodzie katalogowania plików.

Te sposoby będą się różnić, w zależności od powodu, dla którego fotografujesz. Możesz robić zdjęcia wyłącznie dla przyjemności – po to, by zachować wspomnienia, obrabiać je i drukować do albumu – a także zawodowo lub w ramach dodatkowej pracy.

jak przechowywać zdjęcia?
 

Jak uporządkować zdjęcia?

Czas na konkretne wskazówki, które pomogą Ci uporządkować pliki.

Katalogowanie plików

Zdjęcia dla siebie

W pierwszych dwóch przypadkach wystarczy podzielić te zdjęcia między następujące foldery: najpierw rok (np. „2018”), potem miesiąc („Maj”), dzień/okazja (np. „Wyjazd do Pragi”). Pamiętaj tylko, aby nadawać wyraźne i jasne dla Ciebie nazwy. Takie, które dokładnie powiedzą Ci, co znajduje się w danym folderze.

Przechowujesz także zdjęcia dokumentów? A może paragonów? Warto mieć je również w wersji cyfrowej. Oryginały szybko blakną lub gubią się w najmniej odpowiednim momencie. Najlepiej, jeśli je umieścisz w osobnych folderach. W ich przypadku nie musisz znać daty wykonania zdjęcia, bo najczęściej ważniejsza jest ta widoczna na dokumencie czy rachunku. Wystarczy zatem, że nazwa folderu powie Ci, czy znajdują się w nim sfotografowane paragony, czy też inne ważne papiery. Nadaj też plikom konkretne nazwy, np. „umowa – mieszkanie” lub „dysk zewnętrzny – paragon”.

W przypadku zdjęć, które edytujesz i ewentualnie drukujesz, może przydać Ci się jeszcze podział na fotografie do obróbki, po obróbce, do druku i wydrukowane. Czy należy usuwać te ostatnie? Naszym zdaniem lepiej zachować je także w formie cyfrowej – do ponownego wydruku, edycji czy też wysłania, np. mailem.

Zdjęcia do pracy

Jeśli fotografia to nie tylko Twoja pasja, ale też i praca, potrzebujesz przede wszystkim rozdzielenia obu sfer. Zdjęcia wykonywane służbowo powinny być w innym miejscu niż te robione dla przyjemności. Wystarczą zatem dwa foldery: „Prywatne” i „Praca”, które następnie podzielisz jeszcze bardziej szczegółowo.

Te służbowe najlepiej posegregować pod względem zleceniodawców czy firm oraz tematycznie. Z zasady łatwiej jest skojarzyć zdjęcie ze zleceniem lub osobą, dla której zostało wykonane, niż z datą utworzenia.

Jak uporządkować zdjęcia? Segregowanie i usuwanie fotografii

Kiedy już opracujesz swój system, czas na działanie. Pierwszy krok to segregacja, która nie oznacza nic innego jak bezlitosne usuwanie plików, z których i tak nic nie będzie. Przede wszystkim chodzi tu o niewyraźne, nieudane czy też powtarzające się ujęcia.

Nie przywiązuj się do nich – znacznie lepiej jest zachować ich mniejszą liczbę. Łatwiej się przegląda katalog złożony z kilkunastu zdjęć. W pracy fotografa to normalne, że robisz kilkaset ujęć tej samej scenerii, by potem wybrać z nich te najbardziej udane do obróbki.

Warto tę zasadę stosować także do swoich prywatnych zbiorów. Oszczędzisz też miejsce na nośniku. Po co marnować je na coś, z czego i tak nie skorzystasz?

Dlaczego warto uporządkować zdjęcia na komputerze i dyskach?

Opracowanie skutecznej metody i skatalogowanie już istniejących zbiorów zajmie Ci na początku nawet kilka godzin, ale w dłuższej perspektywie oszczędzi Twój czas. Dzięki przejrzystemu systemowi łatwiej znajdziesz to, czego szukasz. Unikniesz bezskutecznego „przekopywania się” przez kolejne foldery i stresu, że być może zaginęło bardzo potrzebne w tym momencie zdjęcie.

katalogowanie plików
 

Gdzie przechowywać swoje zdjęcia?

Tym sposobem dotarliśmy do miejsca, w którym czas omówić nośniki do przechowywania zdjęć.

Pamięć telefonu, karta pamięci czy dysk komputera?

Wstępnie, kiedy fotografujesz, zdjęcia są zapisywane w pamięci telefonu/aparatu lub na karcie pamięci. Docelowo jednak dobrze je przechowywać w innym miejscu.

Na dysku komputera? Cóż, można, ale to nie jest najlepszy pomysł. Urządzenie może przecież ulec awarii lub zostać skradzione. Oczywiście, to jasne, że najwygodniej jest je przeglądać i edytować, gdy są natychmiastowo dostępne z poziomu dysku, jednak warto przechowywać je gdzieś jeszcze.

Karta pamięci? Jest niewielka, łatwo więc zgubić swoje wspomnienia. Oprócz tego, jeśli wszystko trzymasz na telefonie czy karcie aparatu, w pewnym momencie… przestajesz mieć miejsce na nowe zdjęcia.

Wszystkie wymienione wyżej nośniki nadają się wyłącznie do doraźnego zapisywania właśnie wykonanych zdjęć i jedynie tymczasowego magazynowania.

Do przechowywania na stałe i archiwizowania zdjęć najlepiej sprawdzi się dysk zewnętrzny lub sieciowy.

Dysk zewnętrzny

Ma cały szereg zalet. W tym tę, że jest niewielki i nie wymaga konfiguracji. Po prostu podłączasz go do portu USB w komputerze i wygodnie zgrywasz pliki. Zdjęcia zajmują sporo miejsca, dlatego potrzebujesz dysku, który ma dużą pojemność (absolutne minimum to 1 TB). Do wyboru masz modele 2,5” oraz 3,5”. Który wybrać?

Jeśli dysk ma Ci służyć wyłącznie w domu, możesz rozważyć model 3,5”, który jest większy, cięższy i nierzadko wymaga dodatkowego zasilania. To wszystko sprawia, że łatwiej Ci będzie go używać stacjonarnie.

Jeśli jednak zależy Ci na większej wygodzie i ograniczeniu liczby kabli, zdecyduj się na dysk 2,5”, który z łatwością zasilisz wyłącznie z poziomu portu USB w komputerze. Najbardziej godne polecenia są te, które działają w oparciu o USB 3.0 i wyżej, ze względu na szybką transmisję danych i wyższe napięcie, wystarczające do zasilenia nośnika.

Zobacz wszystkie dyski zewnętrzne i przenośne w x-kom

Jak zrobić dysk zewnętrzny z dysku wewnętrznego?

Dysk możesz po prostu kupić, mając pewność, że wybierasz urządzenie niezawodne, nowe i sprawne, ale możesz też w ten sposób wykorzystać dobrej jakości nośnik ze starego, nieużywanego już komputera lub laptopa. W takim przypadku potrzebujesz jedynie tzw. kieszeni na dysk. To w niej go umieścisz. W ten sposób wyposażysz dysk w przewód USB oraz zabezpieczysz go przed uszkodzeniem.

Co jest ważne przy zakupie kieszeni na dysk? Powinna odpowiadać rozmiarowi dysku (również 2,5 lub 3,5”) oraz interfejsowi w nim zastosowanemu (najczęściej jest to SATA).

Zobacz wszystkie obudowy dysków w x-kom

Serwer NAS

Jeśli masz wiele urządzeń, które możesz podłączyć do sieci wi-fi, pomyśl o dysku sieciowym. Jest to specjalny serwer, który pełni funkcję Twojej prywatnej chmury. Zgrasz na niego pliki z telefonu, tabletu i aparatu (o ile posiada obsługę wi-fi). Na dodatek, w wygodny sposób, bo bez kabli.

Jeden dysk wystarczy nawet dla kilku domowników – wystarczy ustawić, którzy użytkownicy sieci lokalnej mogą korzystać z jego zawartości i uzupełniać ją o swoje pliki. W takim kontekście odpowiednie katalogowanie dokumentów jest jeszcze ważniejsze – dzięki niemu każdy łatwo znajdzie swoje dane.

Dodatkowo, wprowadzone przez producentów rozwiązania ułatwiają porządkowanie plików.

W urządzeniach QNAP aplikacja serwera Qfiling może sama je posegregować według określonego przez Ciebie klucza, np. fotografie według daty ich wykonania. Oprócz tego dzięki funkcji Face Tag (w Photo Station Extension App) oznaczysz osoby na zdjęciach i potem łatwo wyszukasz ujęcia tylko z wybraną osobą.

Synology natomiast automatycznie synchronizuje pliki z urządzeniem NAS. Wystarczy, że wcześniej przeniesiesz je tylko do określonego folderu na komputerze.

Zobacz wszystkie dyski sieciowe NAS i macierze

Przechowywanie plików w chmurze

Jeśli cenisz sobie bezprzewodowe rozwiązania, możesz też pomyśleć o chmurze. Do wyboru masz kilka znanych rozwiązań, w wersjach darmowych i płatnych. Wszystko zależy od tego, ile miejsca potrzebujesz na swoje pliki. Przykładowo, w pakiecie Microsoft Office 365 otrzymujesz dostęp do chmury OneDrive.

 

Jak przenieść zdjęcia z aparatu lub telefonu na dysk?

Smartfon wystarczy podłączyć do jednego portu USB w komputerze, a do drugiego złącza podpiąć dysk. Pamiętaj o wybraniu opcji "Przesyłanie plików" w menu "Połączenie USB" na urządzeniu mobilnym. W ten sposób możesz przenosić zdjęcia bezpośrednio z pamięci wewnętrznej na nośnik. Tak samo to działa w przypadku aparatów. Jeśli nie możesz skopiować plików, prześlij je najpierw na komputer, a potem dopiero na dysk zewnętrzny.

Przenoszenie plików na serwer NAS jest proste również z poziomu smartfona czy też tabletu. Wystarczy, że pobierzesz dedykowaną aplikację producenta na Android lub iOS - za jej pomocą uzyskasz zdalny dostęp do swoich dokumentów.

A co z aparatami, które nie obsługują łączności? Są dwie opcje: możesz podłączyć aparat za pomocą kabla USB do komputera lub skorzystać z czytnika kart pamięci: zewnętrznego bądź tego wbudowanego w laptopie (a w notebookach to raczej wciąż standard). Następnie z desktopa lub laptopa przenosisz pliki na serwer.

Jak zrobić kopie zapasowe zdjęć?

Pozostaje jeszcze kwestia backupu. Nie bez powodu dzieli się ludzi na tych, którzy go robią, i tych, którzy zaczną.

Po co ten backup?
Zakładamy, że skoro dokumentujesz wspomnienia, zależy Ci na tym, aby je bezpiecznie przechować. Kiedyś służyły do tego papierowe albumy. Jeszcze kilka lat temu za odpowiedni nośnik uznawano… płyty CD, które z czasem okazywały się być nie najtrwalszym rozwiązaniem. Dopiero od niedawna mamy do wyboru tak wiele skutecznych rozwiązań w zakresie magazynowania swoich danych.

Jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się również nowe zagrożenia. Zdjęcia i filmy możesz stracić nie tylko przez przypadek, ale też w wyniku awarii bądź zainfekowania nośnika ransomware. Aby uniknąć tej ostatniej sytuacji, pamiętaj, aby zawsze odłączać od komputera dysk zewnętrzny po użyciu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach backupu oraz bezpieczeństwie danych, sprawdź nasz poradnik:

Bezpieczeństwo w sieci. Jak zabezpieczyć ważne dane?

Kopia zapasowa na dysku zewnętrznym

Jeśli magazynujesz swoje pliki na zewnętrznym nośniku, po prostu potrzebujesz jeszcze jednego dysku, na którym raz co jakiś czas (np. raz na tydzień, raz na miesiąc) utworzysz kopie zapasowe wszystkich plików.

Backup na serwerze NAS

W przypadku dysku sieciowego tę kwestię możesz rozwiązać w znacznie wygodniejszy sposób: po prostu wybierając dysk z macierzą RAID. Serwer NAS może być bowiem wyposażony w więcej niż 1 dysk i możesz skonfigurować także połączenia między poszczególnymi nośnikami.

RAID oznacza, że w serwerze znajdują się co najmniej 2 dyski wewnętrzne i zawartość pierwszego jest automatycznie powielana na drugi. Tak, wszystko dzieje się automatycznie, bez Twojej ingerencji – wystarczy, że zamontujesz tylko dwa dyski w NAS i odpowiednio je skonfigurujesz.

Do wyboru masz wiele opcji, od RAID 1 po RAID 6, oraz rozwiązania dedykowane takie jak dostępne w wybranych modelach Synology SHR (Synology Hybrid RAID). W ten sposób możesz dopasować sposób robienia backupu do potrzeb.

Kopia zapasowa w chmurze

Czy chmura sprawdzi się jako miejsce na backup? Oczywiście, że tak. Pamiętaj jednak, że wciąż jest to zewnętrzna usługa. Nie daje Ci zatem stuprocentowej pewności, co z nią będzie za jakiś czas. Tutaj awarie też się zdarzają, tak samo, jak usługodawca może po prostu przestać świadczyć usługę.

Pamiętaj zatem, aby chmura nie była jedynym miejscem, w którym przechowujesz swoje cenne pliki. Może to być jednak bardzo wygodny sposób na magazynowanie danych, do których masz dostęp także poza domem.

 

Dlaczego warto uporządkować swoje pliki?

Powodów jest kilka. Podsumujmy, skupiając się na tych najważniejszych:

  • zabezpieczasz się przed nagłą utratą swoich danych,
  • oszczędzasz miejsce w pamięci na kolejne zdjęcia (i przy okazji wpływasz również na szybkość działania urządzeń),
  • oszczędzasz czas potrzebny na znalezienie konkretnego pliku i ułatwiasz sobie poszukiwania.
 

Polecane modele dysków sieciowych

Zobacz najchętniej wybierane przez naszych Klientów serwery NAS oraz dyski i wybierz odpowiedni dla siebie.

polecane serwery NAS

Asustor AS1004T

Wyjątkowo wydajny dysk sieciowy wyposażony w autorski system operacyjny ADM. Posiada moduł sprzętowego szyfrowania danych. Dzięki temu łatwo i szybko zabezpieczysz swoje pliki. W matrycy możesz umieścić nawet 4 dyski twarde. Łącznie zyskujesz więc aż 32 TB miejsca na swoje zasoby.

QNAP TS-328

Wygodny domowy serwer NAS. Skonfigurujesz na nim nawet 3 dyski z macierzą RAID 5. Przechowasz na nim pliki, stworzysz kopie zapasowe, a także w łatwy sposób udostępnisz je innym użytkownikom. Możesz także wysyłać wykonane zdjęcia bezpośrednio na serwer. W ten sposób natychmiast zyskasz wolną przestrzeń w pamięci smartfona. Wystarczy, że skorzystasz z aplikacji Qphoto.

QNAP TS-431P2-4G

Szybki, wydajny i intuicyjny. Daje Ci możliwość nie tylko przechowywania danych, ale i zarządzania nimi. Stworzysz notatki cyfrowe w swojej osobistej chmurze i podzielisz się nimi z wybranymi użytkownikami. Skorzystasz także z serwera poczty i zarządzania kontaktami. Doskonale się sprawdzi jako miejsce na pliki, centrum pocztowe, a także dysk do zapisywania nagrań z monitoringu w domu i biurze.

Synology DS918+

Szybki serwer NAS, który świetnie nadaje się do biura i dla bardziej wymagających użytkowników domowych. Szybką pamięć podręczną systemu zapewnisz sobie, montując dyski SSD NVMe (maksymalnie 2). Elastyczny system współdzielonych plików daje Ci pełną kontrolę nad limitami wszystkich kont użytkowników i wspólnych folderów. Urządzenie wykrywa uszkodzenia danych i koryguje je automatycznie. Pozwala także na szybsze odzyskiwanie plików.

Seagate 2TB IronWolf

Niezawodny i wydajny dysk HDD. Doskonały do domowego serwera NAS. Dzięki optymalizacji technologii multi-user wielu użytkowników może z niego korzystać jednocześnie, przesyłając i pobierając dane. 2 TB miejsca wystarczą, aby zmieścić i wygodnie skatalogować filmy, zdjęcia i muzykę.

WD 4TB IntelliPower RED

Kompatybilny z systemami NAS i RAID dysk HDD. Technologia NASware w wersji 3.0 optymalizuje jego pracę, poprawia zgodność i niezawodność. Świetnie sprawdzi się w domowym systemie NAS, magazynując wszystkie potrzebne pliki, tworząc kopie zapasowe i dając do nich wygodny dostęp.

Seagate 10TB IronWolf Pro

Ten dysk odpowiednio uzupełni NAS dla fotografa. Pojemność aż 10 TB zapewnia wystarczająco wiele miejsca na wszystkie pliki, zarówno te przed obróbką, jak i gotowe do wysłania zleceniodawcy. Doskonale sobie radzi z intensywnym przesyłaniem danych.

WD 8TB RED PRO

Zaawansowany dysk HDD do systemu NAS dla profesjonalisty. Zaprojektowany do pracy przy zwiększonych obciążeniach – a o te nietrudno, kiedy chcesz zapisać setki plików graficznych. Wydajny, niezawodny i odporny. Dołączone oprogramowanie ułatwia Ci zarządzanie zawartością dysku: klonowanie, kopiowanie i bezpieczne usuwanie danych.

A Ty jak przechowujesz swoje zdjęcia? Stawiasz na uporządkowanie czy radosny chaos? Podziel się z nami jedną ze swoich wskazówek. Czekamy na Twój komentarz.

Zobacz wszystkie dyski twarde HDD i SSD w x-kom