Jak wybrać laptop biznesowy?

Pióro jest potężniejsze od miecza. W dzisiejszych czasach od pióra potężniejszy jest laptop, a szczególnie taki o ściśle biznesowym przeznaczeniu. Jak wybrać ten właściwy? Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Spis treści:

  1. Dla kogo laptop biznesowy?
  2. Czym się kierować przy wyborze laptopa biznesowego?
  3. Specjalne rodzaje laptopów biznesowych
  4. Transport laptopa biznesowego – etui, torba, plecak
  5. Polecane laptopy biznesowe

Dla kogo laptop biznesowy?

Wbrew swojej nazwie laptop biznesowy nie jest tylko narzędziem pracy ludzi biznesu. Korzystać mogą z niego także freelancerzy pracujący z domu czy studenci rozmaitych kierunków. Wspólnym mianownikiem jest tu wysoka wydajność i wytrzymałość sprzętu. Laptop bowiem powinien móc nie tylko obsłużyć wiele skomplikowanych zadań, ale także znieść transport w rozmaitych warunkach. W grę wchodzą podróże służbowe, szkolenia, badania terenowe czy delegacje.


 

Czym się kierować przy wyborze laptopa biznesowego?

Niezależnie od tego, na jaki model urządzenia się zdecydujesz, weź pod uwagę kilka cech wspólnych dla wszystkich laptopów do biznesu.

Wydajne podzespoły

Spokojnie można założyć, że w prowadzonej przez siebie działalności korzystasz najpewniej z dużej ilości programów naraz, ściągasz wiele plików i aktywnie surfujesz po sieci. Stąd koniecznym jest sprzęt o odpowiedniej mocy. Procesor powinien posiadać co najmniej cztery rdzenie (poleca się i5 albo i7). Pamięć RAM – minimum 8 GB, a dobrym rozwiązaniem jest wybranie pamięci rozszerzalnej, która pozwoli na jej rozbudowanie w przyszłości.

Jeśli Twoja działalność wiąże się z przygotowaniem grafik lub podobnych projektów, wtedy zwróć uwagę, by Twój laptop posiadał dedykowaną GPU (np. od NVIDIA). W innym wypadku wystarczy Ci urządzenie ze zintegrowanym układem graficznym (np. Intel HD Graphics).

Wykorzystywane w Twojej działalności dane przechowywane są na dysku. Coraz częściej zaleca się korzystanie z dysków SSD. Cechują się one większą szybkością odczytu / zapisu, a także cichszą pracą niż w przypadku tradycyjnych dysków HDD. Dyski HDD zaleca się raczej jako uzupełnienie laptopa dla biznesu, by mógł on pomieścić większą ilość danych.

Komponent, którego wydajność jest szczególnie istotna, to bateria. Pracując w podróży czy terenie, nierzadko trzeba obejść się bez źródła prądu, polegając tylko na zapasach w akumulatorze. Pojemność baterii powinna pozwolić na długą pracę na jednym ładowaniu (kilka godzin to absolutne minimum).

Matowy wyświetlacz

Korzystanie z laptopa w podróży i plenerze wiąże się nie tylko z wytrzymałością i niedużą wagą. By uniknąć utrudniających pracę odblasków, najlepiej jest używać sprzętu z matową matrycą, która nie będzie odbijała promieni słonecznych czy innego oświetlenia (np. lampy, którą włączył inny z pasażerów).


 

System operacyjny

Najlepszą opcją jest wersja przeznaczona dla użytku biznesowego (np. Windows 10 Pro). Posiada ona wiele rozwiązań niedostępnych w wariancie domowym, a także lepszy poziom zabezpieczeń. Często jest to kwestia rozwiązana, bowiem albo laptop posiada już wgrany odpowiedni system, albo firma posiada stosowną licencję. W przeciwnym razie musisz poszukać odpowiadającego Ci systemu na własną rękę.

Obudowa i konstrukcja

Powinna być wytrzymała, a poszczególne elementy wykonane najlepiej ze wzmocnionego tworzywa lub metalu. Masz wówczas większą pewność, że podczas transportu znacząco zmniejsza się ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Metalowa obudowa niekoniecznie musi oznaczać duży ciężar w walizce, torbie lub plecaku (o których szerzej piszemy w dalszej części poradnika). Wykorzystywane w laptopach biznesowych stopy metali (np. magnezu) charakteryzują się bowiem lekkością.

Tu także warto odwołać się raz jeszcze do komponentów i wyjaśnić dlaczego lepiej wybrać laptopa biznesowego z dyskiem SSD, a nie tradycyjnym, talerzowym HDD. W tego rodzaju podzespole brak jest bowiem ruchomych części. Jest on więc o wiele bardziej odporny na wstrząsy, a zmagazynowane w nim dane znacznie bezpieczniejsze.

Przy samej konstrukcji dobrze też zwrócić uwagę na klawiaturę i takie aspekty, jak obecność klawiszy numerycznych (szczególnie istotne jeśli dużo pracujesz z liczbami – np. w księgowości albo przy programowaniu) czy podświetlenia (choć nie jest ono wymagane i częściej kojarzy się z gamingiem, to jednak sprawdza się podczas pracy w słabszym oświetleniu). Do biznesu poleca się także klawiatury wyspowe (chiclet), które charakteryzują się bardziej płynną pracą klawiszy.

Możliwe także, że lepiej będzie Ci się pracować przy wykorzystaniu zewnętrznej klawiatury. W tym wypadku polecamy zapoznanie się z naszym poradnikiem: Jaką klawiaturę i mysz wybrać? Rodzaje klawiatur i myszy do laptopów oraz komputerów stacjonarnych

Liczba złączy i portów. Łączność bezprzewodowa

Działania w obrębie biznesu zakładają kopiowanie danych z pamięci zewnętrznej, podłączanie monitora lub innego sprzętu czy przedstawianie prezentacji. Często wiele sprzętów lub akcesoriów należy podłączyć za jednym razem. Dlatego im więcej dostępnych złączy i portów, tym lepiej.

W przypadku złączy USB dobrze by były to 3.1 i 3.0, kompatybilne z wcześniejszymi standardami. Połączenie z monitorem, telewizorem lub rzutnikiem umożliwią złącza HDMI lub VGA. Złączem, które umożliwia właściwie ekspresowy przesył danych, jest Thunderbolt (najwyższy rodzaj: Thunderbolt 3 obsługujący prędkość 40 Gb/s).

Prócz portu Ethernet, który umożliwia pracę w sieci „na kablu”, ważnym elementem są także opcje połączeń bezprzewodowych. Trudno bez nich wyobrazić sobie np. skorzystanie z hotspotu w trakcie podróży. Stąd warto sprawdzić, czy wybierany laptop do biznesu posiada moduł wifi oraz ewentualnie Bluetooth, który ułatwi przesłanie mniejszych plików. Dobrze jest też rozważyć zakup sprzętu z modułem LTE, który niweluje konieczność problematycznego korzystania z hotspotów. Alternatywą jest dokupienie do laptopa modemu zewnętrznego lub użycie sieci LTE smartfona przez utworzenie hostpota i udostępnienie połączenia. Pamiętaj tylko, że nie zawsze będzie możliwą jednoczesna rozmowa przez smartfon i korzystanie z połączenia LTE w laptopie.

Warto także wspomnieć, że liczbę złączy można zwiększyć za pomocą stacji dokującej lub replikatora portów. Nie jest to jednak akcesorium niezbędne, choćby z uwagi na cenę, ograniczenie lub utrudnienie mobilności czy konieczność zgodności z konkretnymi modelami laptopów (częściej w wypadku stacji niż replikatora). Niemniej jeśli pracujesz z wieloma urządzeniami jednocześnie, dobrze jest wziąć pod uwagę zakup takiego sprzętu.

Obecność napędu DVD

Zaznaczamy od razu, że tutaj liczą się osobiste preferencje, przyzwyczajenia i styl pracy. Jeśli pracujesz tylko z materiałami przechowywanymi w pamięci flash, niekoniecznie musisz decydować się na laptop ze stacją DVD. Wówczas wystarczy Ci odpowiednie wyjście USB albo czytnik kart. Jeżeli jednak regularnie wypalasz pliki czy korzystasz ze zarchiwizowanych w ten sposób danych, zaopatrz się w sprzęt, który posiada stosowny napęd. Inną opcją jest dokupienie osobnego napędu, który możesz podpiąć do laptopa.

Zabezpieczenia i ich rodzaj

Ochrona przed nieupoważnionym dostępem i wyciekiem informacji (który może być brzemienny w skutkach, gdy np. wypłyną listy adresowe albo poufne dane klientów) dotyczy nie tylko systemu operacyjnego. W laptopach dla biznesu znaleźć można kojarzone dziś głównie ze smartfonami czytniki biometryczne. Technologie z nimi związane są wciąż rozwijane i dlatego nasze dane zabezpieczyć można nie tylko za pomocą wzoru linii papilarnych albo twarzy, ale także fragmentu układu żył na nadgarstkach (Palm Secure).

Inna forma zabezpieczeń spotykanych w laptopach biznesowych to czytnik tzw. smart cards, czyli takich, jakie znajdują się np. w karcie debetowej. Po umieszczeniu swojej smart card w odpowiednim slocie lub wejściu (zależnie od laptopa) musimy wprowadzić PIN. Dostęp do danych będzie niemożliwy bez inteligentnej karty (należy jedynie uważać, by jej nie zapomnieć lub – co gorsza – nie zgubić).

Danych strzec może także specjalny układ scalony, tzw. moduł zaufanej platformy - Trusted Platform Module (TPM). Wykorzystywany jest on przy wspomnianych zaawansowanych sposobach szyfrowania, takich jak np. BitLocker. Dzięki niemu część danych klucza niezbędnego do korzystania z danych znajduje się w TPM, część na zewnętrznym nośniku.


 

Jeszcze innym – mechanicznym - rodzajem zabezpieczenia jest korzystanie z linki z zamkiem szyfrowym lub na klucz (np. Natec Lobster Code). Dzięki niej można przypiąć laptopa do stanowiska pracy (biurka czy pulpitu) i uniemożliwić jego kradzież. Wystarczy, by wśród dostępnych gniazd było Kensington Lock (znane też jako Kensington Security Slot albo po prostu K-Slot).

Nie można zapominać także o aktualizowanym programie antywirusowym (np. Symantec Norton Security Standard 1st. czy Eset NOD32 Antivirus 1st.), który uchroni Twoje dane przed wirusami, trojanami czy programami szpiegującymi.

Polecamy także lekturę poradników, z których dowiesz się jak zabezpieczyć ważne dane oraz o bezpieczeństwie w kontekście RODO

Laptopowi (biznesowemu, ale nie tylko) prócz kradzieży czy wycieku danych grozi także zalanie lub zachlapanie. Choć zasadniczo powinno się unikać jedzenia i picia podczas korzystania ze sprzętu, rzeczywistość bywa jednak inna. Do tego korzystania z laptopa w podróży czy w warunkach polowych zwiększa ryzyko przypadkowego zmoczenia lub zamoczenia sprzętu. Stąd dobrze jest sprawdzić, czy wybierany laptop wyposażony jest w klawiaturę odporną na rozbryzganie wody lub innej cieczy. Niektóre modele posiadają także specjalne kanaliki, które odprowadzą rozlany płyn.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym innym poradnikiem, w którym doradzamy, jak uratować zalany laptop

Zasady gwarancji

Laptop biznesowy posiada zwykle dłuższy czas gwarancji oraz szerszy wachlarz usług serwisowania niż w przypadku sprzętu przeznaczonego do użytku domowego. Oczywiście warunki gwarancji różnią się zależnie od producenta i modelu. Dlatego uważnie zapoznaj się z nimi przy dokonywaniu zakupu.

Specjalne rodzaje laptopów biznesowych

Wśród dostępnych na rynku rodzajów laptopów dla biznesu wyróżnić można kilka, które charakteryzują się pewnymi specjalnymi cechami. Są one związane z konstrukcją i rozwiązaniami, mającymi ułatwić transport i korzystanie ze sprzętu w warunkach polowych.

Laptopy rugged

Ich design często jest minimalistyczny, a nawet surowy, choć zdarzają się bardziej stylowe modele. To jednak nie elegancja jest ich kartą atutową. Laptopy biznesowe typu rugged poddawane są często testom, które sprawdzają ich wytrzymałość w sytuacjach ekstremalnych. Wyposażone w specjalną obudowę czy komponenty odporne na wstrząsy, nadają się szczególnie do użytkowania na wszelkiego rodzaju placach budowy czy halach przemysłowych, a także podczas przemieszczania się po trudnym terenie (np. wykopaliskach, w górach itp.).


 

Laptopy z ekranem dotykowym

Propozycja w sam raz dla osób, które nie mają w swoim miejscu pracy zbyt dużo przestrzeni na klawiaturę i myszkę lub nie mogą z tych akcesoriów korzystać (bo np. podróżują). Przydaje się także grafikom oraz projektantom. Ekran dotykowy umożliwia pisanie za pomocą samego palca lub piórka (sprzedawanego w zestawie albo osobno). Minusem takiego rozwiązania jest najczęściej to, że wyświetlacz nie jest matowy, co może czasem utrudniać pracę.

Ultrabook

Ekran dotykowy można znaleźć także w ultrabookach i zaliczanych do nich laptopach konwertowalnych (których można używać również jako tabletów) oraz hybrydowych (z odpinanym wyświetlaczem). Łączą one w sobie wydajność podzespołów z niewielkimi rozmiarami (ok. 20 mm grubości przy ekranie o przekątnej 13 cali i więcej), lekkością oraz stylowym, minimalistycznym designem. Jest to zatem kolejna propozycja dla podróżujących lub korzystających z laptopa w czytelniach, archiwach czy nawet kawiarni.

Wymiary wymuszają niemniej pewne kompromisy (mniej jest złączy i wyjść, ograniczone są także możliwości rozszerzenia ultrabooka o dodatkowy RAM czy dysk).

Transport laptopa biznesowego – etui, torba, plecak

Do przenoszenia i przechowywania laptopa przyda się odpowiednio dobrane etui, torba albo plecak. Wybierając je zwróć uwagę na komfort, ale także jakość materiału, który ma chronić Twój sprzęt, jak również ilość dodatkowej przestrzeni do przechowywania dodatkowych materiałów, dokumentów czy innych akcesoriów (np. myszki czy dodatkowej klawiatury).


 

Możesz także zainspirować się naszymi poradnikami: Jak przewozić laptopa? Jaką torbę, plecak lub etui wybrać? oraz Podróż służbowa – w co się spakować? Co trzeba zabrać?

Polecane laptopy biznesowe

Poniżej kilka naszych propozycji laptopów do biznesu, w które możesz zaopatrzyć się w sklepie x-kom:

acer travelmate x5

Acer TravelMate X5 i7-8565U/16GB/512/Win10P FHD IPS

Ważący mniej niż kilogram laptop jest łatwy w transporcie. Materiały dogodnie przegląda się na 14-calowym matowym ekranie FHD IPS, a moc potrzebną do sprawnego wykonywania zadań dostarcza Intel Core i7-8565U. Wysoką skutecznością odznaczają się także dysk SSD M.2 PCIe 512 GB i 16-gigabajtowa pamięć RAM.

acer travelmate x3

Acer TravelMate X3 i7-8550U/8GB/512PCIe/Win10P

Dzięki układowi graficznemu Intel UHD Graphics 620 możesz swobodnie edytować zdjęcia i video. Klienci docenili także preinstalowany system Windows 10 Pro, wydajność czterordzeniowego CPU Intel Core i7-8550U oraz pojemność dysku SSD i jakość matowego wyświetlacza.

asus zenbook flip ux362fa

ASUS ZenBook Flip UX362FA i5-8265U/8GB/256/W10 Blue

Z praktycznie bezramkowego wyświetlacza NanoEdge o przekątnej 13,3 cala korzystać możesz także w sposób dotykowy, a dzięki zawiasowi ErgoLift 360° ustawisz go w komfortowej dla siebie pozycji. Kompaktowe rozmiary uzyskano m.in. usuwając klawisze numeryczne, ale spokojnie - można je wywołać na touchpadzie. Wystarczy nacisnąć znajdującą się na nim ikonkę NumberPad.

asus zenbook ux433fn

ASUS ZenBook UX433FN i7-8565U/16GB/512PCIe/Win10P

Karta Wi-Fi klasy gigabitowej oraz technologia ASUS Wi-Fi Master to sposób na to, by zawsze cieszyć się dobrą łącznością i przesyłem danych – niezależnie od tego czy pracujesz na miejscu, czy w podróży. Podczas pracy możesz liczyć na moc CPU Intel Core i7-8565U oraz karty graficznej NVIDIA GeForce MX150 współpracującej z układem Intel UHD Graphics 620.

dell latitude 3400

Dell Latitude 3400 i5-8265U/8GB/256/Win10P FHD

Smukły laptop z 14-calowym matowym ekranem o rozdzielczości FHD, z ramką węższą o 40 procent w porównaniu z modelami poprzedniej generacji. Zlokalizowany na przycisku zasilania czytnik linii papilarnych pozwoli Ci szybko uzyskać dostęp do programów i danych. Dodatkowe zabezpieczenie oferuje moduł zaufanej platformy oraz możliwość podpięcia linki.

dell vostro 5581

Dell Vostro 5581 i5-8265U/8GB/256/Win10P

Bezpieczeństwo danych zapewnia nie tylko układ TPM 2.0 czy czytnik biometryczny, ale czujnik spadania. Gdy przypadkiem upuścisz laptopa, unieruchomi on dysk twardy, chroniąc go tym samym przed zniszczeniem czy uszkodzeniem (zabezpiecza on urządzenie także na wypadek wstrząsów). Skorzystaj z technologii SmartByte, by lepiej odbierać strumieniowane filmy i multimedia.

huawei matebook d14

Huawei MateBook D 14' Ryzen 5/8GB/480/Win10 FHD

Ultracienki (ok. 16 mm grubości) ultrabook, którego mózgiem jest czterordzeniowy AMD Ryzen 5 2500U. Na pokładzie jest również zintegrowany układ graficzny AMD Radeon RX Vega 8, cechujący się wydajnością, energooszczędnością, a także wsparciem dla środowiska DirectX 12, z którego korzystają m.in. graficy.

apple macbook pro i9

Apple MacBook Pro i9 2,4GHz/32/1TB/RPVega20 SpaceG

Ośmiordzeniowy procesor Intel Core i9 dziewiątej generacji, 32 GB pamięci RAM, GPU AMD Radeon Pro Vega 20 i układ graficzny Intel UHD Graphics 630. To tylko niektóre z komponentów, które znajdują się we wnętrzu notebooka Mac. Na zewnątrz jest z kolei m.in. zastępujący klawisze funkcyjne panel dotykowy (Touch Bar), przy pomocy którego możesz w jeszcze bardziej intuicyjny sposób korzystać ze swego urządzenia.

lenovo thinkpad x1 carbon 6

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6 i7-8550U/8GB/256/Win10P LTE

Wykonany między innymi ze stopu magnezu i włókna węglowego laptop po przeszło 200 testach jakościowych w warunkach ekstremalnych. Gdy zacznie brakować energii wystarczy skorzystać z technologii Rapid Charge w przeciągu godziny naładować baterię do 80 procent. ThinkPad posiada również wygodną przesuwną osłonę kamery internetowej ThinkShutter, a także szeroki wachlarz zabezpieczeń.

lenovo thinkbook 13s

Lenovo ThinkBook 13s i7-8565U/8GB/256/Win10Pro IPS

Chcesz wygodnie odbierać i kończyć połączenia na Skype, gdzie omawiasz sprawy służbowe? Skorzystaj z klawiszy szybkiego dostępu. Przesyłane materiały przeglądać będziesz na przeszło 13-calowym matowym ekranie, wyposażonym w technologię HDR Dolby Vision. Dzięki niej wyświetlany obraz jest jaśniejszy, zwiększa się kontrast oraz mnogość detali.

hp probook 650 g4

HP ProBook 650 G4 i5-8250/16GB/256/Win10P LTE

Elegancki laptop ze stylową, cienką obudową ze srebrnym wykończeniem posiada szereg systemowych rozwiązań, które umożliwiają Ci jeszcze lepszą ochronę danych. Odpowiedniej mocy – oraz możliwości overclockingu – dostarcza czterordzeniowy procesor Intel Core i5-8250U.

hp spectre 13 x360

HP Spectre 13 x360 i7-8565U/8GB/512/Win10

Ustaw laptopa w dogodnej do siebie pozycji i korzystaj z ekranu dotykowego IPS. Przed zadrapaniami chroni go Corning Gorilla Glass NBT. Szybkie uzupełenie energii zapewni technologiia Fast Charge. Całość jest elegancka i smukła, a dzięki aluminionwej obudowie i wnętrzu laptopa także solidna.

microsoft surface laptop

Microsoft Surface Laptop i5-7200/8GB/256/Win10 kobaltowy

Kolejna propozycja z ekranem dotykowym. Tym razem jest to 13,5-calowy PixelSense Display, z 10-punktowym wielodotykiem i ochroną Corning Gorilla Glass 3. Współpracuje on także z dostępnym osobno Surface Pen. Obudowa laptopa wykonana jest z aluminium, natomiast panel klawiatury pokryto miękką i łatwą w czyszczeniu alcantrą.

Sprawdź wszystkie laptopy / notebooki / ultrabooki (dla biznesu i nie tylko) dostępne w ofercie x-kom

Zachęcamy także do lektury poradników, w których doradzamy jak wybrać laptop dla studenta, dla blogera i vlogera, gracza, profesjonalisty oraz mobilny, a także prezentujemy modele ekonomiczne i popularne