Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria

Pasty termoprzewodzące

(2 wyniki)
Filtry
Producent
Cena
-
Dostępność w salonach
Wybierz salon
Status
Ciężar właściwy
Przewodność cieplna
Rezystancja termiczna
Gwarancja
Producent:
Popularność
PopularnośćCena: od najtańszychCena: od najdroższychOcena: od najlepszejNazwa: A-ZNazwa: Z-A
z 1
Popularność
PopularnośćCena: od najtańszychCena: od najdroższychOcena: od najlepszejNazwa: A-ZNazwa: Z-A
Pasta termoprzewodząca Cooler Master MasterGel 4g
  • Przewodność cieplna: 1,85 W/mK
  • Waga: 4 g
25,00 zł
Pasta termoprzewodząca Cooler Master HTK-002 2g
  • Temperatura robocza: od -50 °C do +170 °C
  • Waga: 2 g
  • Ciężar właściwy: 2,37 g/cm³
13,00 zł
30
wyników na stronie
  • 1
Następna
z 1

Pasty termoprzewodzące. Która najlepsza?

Po co stosuje się pastę termoprzewodzącą?

Powierzchnia procesora nie jest idealnie równa. Podobnie jest z głowicami chłodzenia procesora, które przylegają do CPU, by odprowadzać z nich ciepło na bieżąco. Pasta ma za zadanie wypełnić mikronierówności, zwiększyć powierzchnię stykową obu komponentów i usprawnić wymianę ciepła. Dzięki paście temperatura jednostki może się utrzymać na bezpiecznym poziomie, a ona sama się nie przegrzewa.

Przewodność cieplna i zakres temperatur

Czym wyższa przewodność cieplna, tym lepiej dla procesora, gdyż generowane ciepło jest szybciej i sprawniej odprowadzane z CPU do radiatora. Najsłabszą przewodność cieplną mają pasty na bazie silikonu, z reguły wynosi ona 0,7-3 W/mK. Zdecydowanie lepsze parametry oferują pasty zawierające ceramikę, w ich przypadku przewodność kształtuje się na poziomie 3-8,5 W/mK. Są wreszcie specjalistyczne pasty termoprzewodzące o przewodności powyżej 20 W/mK, stworzone do ekstremalnie wydajnych procesorów, w tym do jednostek podkręconych. Wybierając pastę, zwróć uwagę, do jakich temperatur została przeznaczona. Dobrej jakości pasta ma szeroki zakres temperatur.

Gęstość oraz skład pasty

Gęstość pasty termoprzewodzącej określana jest w gramach na centymetr sześcienny. Im gęstsza, tym trudniejsza w aplikacji, ale i trwalsza. Musisz jednak pamiętać, że pasty o dużej gęstości polecane są osobom posiadającym doświadczenie w ich aplikacji. Bardzo ważny jest skład pasty termoprzewodzącej. W sprzedaży znajdziesz produkty na bazie: silikonu, metalu, ceramiki, syntetycznych diamentów. Pasty silikonowe są tanie, lecz kiepskiej jakości. Pasty na bazie metalu są znacznie trwalsze, łatwo się rozprowadzają, lecz przewodzą najczęściej prąd, dlatego przy ich nakładaniu zachowaj ostrożność. Pasty ceramiczne są bardzo popularne, nie przewodzą prądu, nie starzeją się i bardzo dobrze przekazują ciepło.

Jak często wymieniać i jak nakładać pastę termoprzewodzącą?

Tanie pasty termoprzewodzące zachowują trwałość przez zaledwie kilka miesięcy, po tym czasie wymagają wymiany – usunięcia starej i nałożenia nowej. O potrzebie wymiany informuje w pierwszej kolejności rosnąca temperatura procesora. Droższe, a co za tym idzie lepsze pasty, wymienia się co kilka lat. Samo nałożenie pasty jest stosunkowo proste. Istnieją jednak dwie szkoły. Pierwsza mówi o aplikacji porcji wielkości ziarnka grochu, dokładnie na środku procesora. Druga podaje, by utworzyć z pasty znak X na procesorze. Niezależnie od sposobu pamiętaj, żeby nakładać pastę ostrożnie. Za pierwszym razem warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego. Nie zapominaj przy tym o zachowaniu cyrkulacji wewnątrz obudowy, służą do tego wentylatory do komputera.

Zobacz pasty termoprzewodzące w x-kom

Dlaczego x-kom?
  • 99% pozytywnych opinii 99% pozytywnych opinii
  • 17 lat na rynku 17 lat na rynku
  • 15 dni na zwrot towaru 15 dni na zwrot towaru
  • Odbiór osobisty za 0 zł Odbiór osobisty za 0 zł