Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
 • Projektory multimedialne. Wybór projektora do domu i do firmy

Projektory multimedialne. Wybór projektora do domu i do firmy

Projektor multimedialny służy do wyświetlania obrazu na ścianie lub innej powierzchni, która pełni funkcję ekranu projekcyjnego. W naszej ofercie znajduje się obecnie ponad 300 różnorodnych modeli. Na potrzeby tego artykułu wybraliśmy projektory marki Optoma. Na ich przykładzie zaprezentujemy Ci poszczególne rodzaje rzutników oraz ciekawe rozwiązania i technologie w nich zastosowane.

W artykule poznasz:

1. Rodzaje projektorów multimedialnych
2. Zalety projektorów DLP
3. Ważne parametry i cechy projektora do domu oraz do firmy
4. Ciekawe rozwiązania zastosowane w projektorach
5. Polecane modele projektorów

 

projektory multimedialne do domu i do firmy

 

 

Rodzaje projektorów Optoma

Projektory multimedialne Optoma to szeroki wybór modeli działających w technologii DLP (ang. Digital Light Processing - dosł. cyfrowe przetwarzanie światła). Taki projektor jest wyposażony w bardzo silną lampę oraz miliony mikroluster, odpowiadające poszczególnym pikselom. Umożliwiają one wyświetlanie obrazu. Za odwzorowanie kolorów odpowiada układ optyczny, w którego skład wchodzi wirujące koło barw.

budowa projektora DLP

 

Projektory możesz podzielić na kilka rodzajów. Poszczególne grupy różnią się między sobą sposobem instalacji, zastosowaniem czy też możliwą jakością obrazu.

Podział w zależności od sposobu instalacji

Przemyśl, w jakim pomieszczeniu będziesz używać swojego projektora. Zastanów się, ile masz tam miejsca i jaką możesz zapewnić odległość obiektywu od ekranu.

 

 • Projektory Ultra Short Throw

  Projektory Optoma jako pierwsze na rynku zostały wyposażone w technologię Ultra Short Throw, przeznaczoną do kina domowego. Taki projektor umieścisz na przykład na konsoli lub stoliku RTV. Urządzenie może się znajdować nawet jedynie 30 cm od ekranu i wyświetli obraz o przekątnej 100".

Zobacz projektory Optoma Ultra Short Throw

 

 • Projektory Short Throw

  To projektory z obiektywem krótkiego zasięgu. Możesz postawić urządzenie w odległości 1 metra od ekranu (czyli np. na stoliku kawowym), by wyświetlać obraz o przekątnej 100”. Projektory Short Throw zmieszczą się nawet w niewielkim pomieszczeniu, podobnie jak Ultra Short Throw. Świetnie się nadają także do użycia w trakcie bardziej kameralnych zebrań.

Zobacz projektory Short Throw w x-kom

zastosowanie projektora Short Throw w firmie
 
 • Projektory Long Throw

  Projektor z obiektywem Long Throw czyli dalekiego zasięgu powinien się znajdować w głębi pokoju, w odległości co najmniej 1,5 metra od ekranu. To najlepsze rozwiązanie do dużych pomieszczeń. Najczęściej używa się ich w biznesie, w dużych salach. Zwróć uwagę, że obiektyw dalekiego zasięgu sprawdzi się lepiej, jeśli projektor jest zawieszony na suficie. W innym przypadku, gdy znajduje się w przejściu, wchodzące lub wychodzące osoby mogą „przecinać” obraz i utrudniać prowadzenie spotkania oraz skoncentrowanie się na prezentacji.

Sprawdź projektory Optoma z obiektywem dalekiego zasięgu

 

Podział w zależności od jasności obrazu

Chcesz używać projektora w całkowitej ciemności, czy też nawet w dzień? W pierwszym przypadku skorzystasz z niego tylko tam, gdzie możesz dobrze zasłonić okna (np. za pomocą rolet zewnętrznych) lub po prostu wieczorem. Jasny projektor wyświetla czytelny obraz nawet w mocno oświetlonym pokoju.

 

 • Projektory o najmniejszej jasności

Najniższa jasność projektorów to wartości 1000-1500 ANSI Lumen. Nadają się do użytku jedynie w ciemności - w pokoju z oknami zasłoniętymi roletą zewnętrzną lub po prostu wieczorem.

 

 • Projektory o średniej jasności

Mówimy tutaj o wartościach w przedziale 2000-2500 ANSI Lumen. Sprawdzą się, gdy ich używasz w częściowo zaciemnionym pomieszczeniu - np. z oknami zasłoniętymi roletą.

 

 • Projektory o najwyższej jasności

Najwyższa jasność obrazu wyświetlanego przez projektor to 3000-5000 ANSI Lumen. Idealne do użytku w jasnym wnętrzu, w pełnym oświetleniu - słonecznym lub sztucznym.

Sprawdź modele projektorów o najwyższej jasności

 

Podział w zależności od rozdzielczości obrazu

Jeśli wiesz, do jakich celów zamierzasz używać projektora, możesz dobrać właściwą rozdzielczość. Najwyższa jest potrzebna do filmów, transmisji sportowych i grania na konsoli. Niższa będzie wystarczająca w przypadku projektora biurowego.

 

 • Projektory HD Ready (SVGA, XGA, WXGA)

Te modele nadają się bardziej do zastosowań biznesowych, gdy chcesz wyświetlać prezentacje i dokumenty składające się głównie z tekstu.

Zobacz projektory HD w x-kom

 

 • Projektory Full HD (Full HD, WUXGA)

Te projektory są doskonałe do filmów, gier i transmisji sportowych, ale także wyświetlania tabeli w Excelu. Wyższy format mieści więcej na ekranie.

Sprawdź projektory o rozdzielczości Full HD i WUXGA

 

Podział w zależności od przeznaczenia

W tym momencie warto się zastanowić, gdzie zamierzasz używać swojego projektora. W domu, w firmie czy zabierać go ze sobą i korzystać w dowolnym miejscu? Liczy się także to, czy jest przeznaczony tylko i wyłącznie do użytku w pomieszczeniach, czy też nadaje się do seansu filmowego na działce. Jeśli tak, musi mieć wytrzymały akumulator oraz wysoką odporność na warunki atmosferyczne (np. na zachlapanie lub niską temperaturę).

 

 • Projektory do kina domowego

To modele o lepszej rozdzielczości, jasności i szybkości reakcji oraz wyższym kontraście. Często są wyposażone w obiektywy Short Throw i Ultra Short Throw (czyli krótkiego i ultrakrótkiego zasięgu). Te wszystkie cechy mają duże znaczenie, jeśli chcesz wygodnie oglądać filmy i transmisje sportowe w domu. Wysoki kontrast i rozdzielczość sprawiają, że obraz jest wyraźny i czytelny. Odpowiednia jasność gwarantuje niezapomniany seans nawet w słoneczne popołudnie. Nie musisz czekać z filmem do wieczora.

 

 • Projektory biznesowe

To te większe, które możesz zawiesić na suficie. Zazwyczaj posiadają obiektywy Long Throw. Świetnie się nadają do dużych sal konferencyjnych, gdzie organizujesz spotkania z dużą grupą osób. Wszyscy uczestnicy zebrania zobaczą wyraźnie zawartość omawianej prezentacji. Ważny jest tutaj także kontrast, zwłaszcza, jeśli wyświetlasz różnego rodzaju grafiki, wykresy i tabele, które powinny pozostać maksymalnie czytelne.

 

 • Projektory ultramobilne

To kompaktowe, poręczne modele, które możesz zabrać ze sobą nawet w podróż. Zazwyczaj są wyposażone w obiektyw Short Throw lub Ultra Short Throw, aby wyświetlać obraz nawet w niewielkim oddaleniu od ekranu. To decyduje o ich uniwersalności. Taki projektor weźmiesz ze sobą zarówno na spotkanie z klientem, jak i na wieczorne oglądanie filmów ze znajomymi.

 

 

Zalety projektorów Optoma

 • Niski koszt

Chcesz oglądać filmy, seriale i grać na kilkuset calach w doskonałej rozdzielczości? Projektor Full HD gwarantujący obraz 100" jest o wiele tańszy od telewizora Full HD o tej samej przekątnej.

 • Uniwersalność

Projektor to bardzo wszechstronne rozwiązanie. Wyświetlisz film w domu, prezentację w firmie, a potem spakujesz go i zabierzesz na spotkanie z przyjaciółmi.

 • Możliwość łatwego połączenia z innymi urządzeniami

Projektor komunikuje się z innymi urządzeniami przewodowo (HDMI) lub bezprzewodowo (Wi-Fi Ready). Dzięki temu na jednym ekranie, w jednym miejscu wyświetlisz obraz z odtwarzacza DVD/Blu-Ray, konsoli, komputera, smartfona lub tabletu.

 • Jakość obrazu niczym w kinie

Zapomnij o uciążliwych, hałasujących współwidzach - od tej pory masz swoje własne kino w domu. Możesz oglądać obraz doskonałej jakości i w dużym rozmiarze, siedząc w ulubionym fotelu i robiąc przerwy, kiedy tylko zechcesz.

 

 

 

Projektor Optoma do domu i firmy

Cechy uniwersalne dla projektorów domowych i biznesowych

 • Wielkość obrazu

Zależy od tego, jak dużo miejsca możesz przeznaczyć na ekran. Istotną kwestią jest także to, czy chcesz wyświetlać prezentacje i filmy dla kilku osób czy też kilkuset. W każym przypadku treść musi być maksymalnie czytelna. Wielkość obrazu waha się zazwyczaj od ok. 30” do 300”.

 • Odpowiedni rodzaj obiektywu

Zależy od tego, ile masz miejsca w danym pomieszczeniu. Im mniejszy pokój, tym mniejsza możliwa odległość projektora od ekranu.

odległość projektora od ekranu

 

Cechy projektora do domu

 • Wysoka rozdzielczość

Najlepszy będzie format Full HD, by obraz był wyraźny i szczegółowy. Docenisz go, gdy oglądasz filmy i transmisje na żywo, lub grasz na konsoli. Nawet w najciemniejszych obszarach ekranu zobaczysz wszystkie detale.

 • Wysoka jasność obrazu i kontrast

Dzięki temu możesz korzystać z rzutnika nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu. Obraz jest czytelny i wyrazisty nawet w środku dnia, w pełnym słońcu.

 • Odpowiedni rodzaj obiektywu

Ma wpływ na położenie urządzenia. Jeśli masz mało miejsca, nie musisz stawiać projektora u sąsiada. Wystarczy, że wybierzesz model Short Throw lub Ultra Short Throw. Takie modele najlepiej się sprawdzą w domu i mieszkaniu.

 • Szybkość reakcji

Innymi słowy, czas, w jakim projektor wykonuje polecenia. Ten parametr ma szczególne znaczenie w przypadku transmisji sportowych na żywo oraz gier, zwłaszcza tych wymagających refleksu. Im krótsze opóźnienie (input lag), tym większa szansa, że zdążysz zastrzelić przeciwnika, zanim on trafi Ciebie. Projektory Optoma są do tego dostosowane i mają wbudowany specjalny tryb gry, który skraca czas reakcji i zapewnia wyraźny, czysty obraz o doskonałej jakości.

 

Cechy projektora do firmy

 • Odpowiedni rozmiar

Zależy od tego, czy chcesz zamontować projektor na stałe w jednym miejscu, czy też móc go wygodnie przewozić.

 • Tryb odwróconego obrazu

Jest niezbędny, gdy montujesz projektor na suficie w sali konferencyjnej, odwrócony do góry nogami. Dzięki temu obraz jest czytelny i znajduje się we właściwej pozycji.

 

 

Ciekawe rozwiązania w projektorach Optoma

Auto-Balance

Jest to opcja, która wykrywa błędy balansu kolorów oraz dostosowuje poziomy bieli i czerni według potrzeby.

Briliant Color

Zaawansowana technologia przetwarzania koloru, która zapewnia doskonale odwzorowane, świeże i żywe barwy wyświetlanego obrazu.

Lence Shift

Pozwala na fizyczne przesunięcie obiektywu w prawo/lewo lub górę/dół, tak, żeby bez zmiany położenia urządzenia móc zmienić pozycję wyświetlanego obrazu. Bardzo przydatne rozwiązanie w małych pomieszczeniach, gdzie masz mniejsze możliwości „manewru” i przestawienia projektora.

Keystone

Możliwość regulacji zniekształcenia trapezowego. W bardziej zaawansowanych projektorach obraz jest korygowany automatycznie, dzięki zamontowanemu czujnikowi grawitacji. W pozostałych modelach można go dostosować ręcznie.

 

 

Poznaj projektory Optoma

projektory multimedialne do domu i do firmy

Optoma HD27

Doskonały wybór do domu i biura. Wysoka jasność sprawia, że obejrzysz film nawet w środku dnia. Obraz jest szczegółowy, ostry i ma bardzo realistyczne barwy. Tryb gracza zapewnia krótki czas reakcji i wysokie kontrasty. Dzięki płynnej regulacji lampy możesz dostosować głębię obrazu i odwzorowanie najjaśniejszych oraz najciemniejszych kolorów.

Optoma HD142X

Doskonała reprodukcja barw i niskie opóźnienie sygnału zapewniają niezwykłe wrażenia w trakcie rozgrywek i seansów filmowych. Wbudowany głośnik ułatwia korzystanie i pozwala Ci ograniczyć liczbę kabli. Dzięki dwóm portom HDMI podłączysz jednocześnie dwa różne urządzenia - komputer, konsolę lub odtwarzacz DVD/Blu-Ray. Projektor jest niezwykle poręczny i lekki. Z łatwością zabierzesz go na spotkanie z klientem lub wieczorny seans filmowy z przyjaciółmi.

Optoma HD140X

Doskonały zarówno do firmy, jak i do domu. Wysoki kontrast zapewnia czytelny i wyraźny obraz: zarówno w przypadku dokumentów, zdjęć, jak i filmów. Dzięki zintegrowanemu głośnikowi oszczędzasz miejsce i zmniejszasz ilość kabli. Funkcja MHL pozwala Ci z łatwością podłączyć także urządzenia mobilne: smartfon lub tablet.

Optoma HD36

Niezwykle wysoki współczynnik kontrastu - aż 30 000:1. Głęboka czerń i doskonała jasność obrazu zachwycą Cię, gdy oglądasz filmy i grasz na konsoli. Każda scena będzie wyraźna i barwna jak w rzeczywistości. Wi-Fi Ready umożliwia bezprzewodowe przesyłanie obrazu. Błyskawiczny czas reakcji nadąży za Twoim refleksem nawet w najbardziej wymagających grach. Obraz wyświetlisz nawet przy zaledwie 75 cm oddalenia od ekranu.

 

Uniwersalny projektor do domu i firmy? Sprawdź modele marki Optoma

Projektor multimedialny to niezastąpione urządzenie w firmie, ale także w domu. Jeśli marzy Ci się oglądanie filmów w domu na dużym ekranie lub sesje gamingowe na kilkuset calach, sprawdź proponowane przez nas modele. Rozrywka jest na wyciągnięcie ręki. Który projektor wybierasz i do czego będzie Ci służył? Podziel się z nami w komentarzu.

Zobacz wszystkie projektory Optoma w ofercie x-kom