Menu
x-kom - Sklep komputerowyx-kom - Sklep komputerowy
Wszędzie▼
✓Wszędzie
Laptopy i komputery
Smartfony i smartwatche
Gaming i streaming
Podzespoły komputerowe
Urządzenia peryferyjne
TV i audio
Smarthome i lifestyle
Akcesoria
  • Jaką klawiaturę i mysz wybrać? Rodzaje klawiatur i myszy do laptopów oraz komputerów stacjonarnych

Jaką klawiaturę i mysz wybrać? Rodzaje klawiatur i myszy do laptopów oraz komputerów stacjonarnych

Klawiatura i mysz to najbardziej podstawowe i najczęściej używane akcesoria komputerowe, ale także – najmniej doceniane. Zazwyczaj przy ich zakupie decydują dwa kryteria – sposób podłączenia oraz cena. Warto jednak wiedzieć, że dobrze dobrany zestaw klawiatura+mysz znacząco ułatwia i usprawnia pracę. Dziś dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

W poradniku:

1. Rodzaje klawiatur
2. Przydatne dodatki w klawiaturach
3. Skróty klawiaturowe w Windows i MacOS, które warto znać
4. Rodzaje myszy komputerowych
5. Polecane klawiatury, myszy i zestawy

 

 

Rodzaje klawiatur

Klawiatury komputerowe dzielą się na wiele rodzajów, w zależności od różnych czynników.

 

Pierwsze kryterium to sposób instalacji

Tutaj możesz wyróżnić klawiatury wbudowane (w laptopach) oraz samodzielne, które są urządzeniem wejściowym (tzn. przekazują dane wejściowe, czyli polecenia) do urządzenia – zazwyczaj komputera stacjonarnego lub tabletu. Kolejny rodzaj to dotykowe klawiatury ekranowe, które spotkasz w smartfonach i tabletach.

 

Klawiatury samodzielne możesz podzielić także pod względem zastosowanego interfejsu

Mamy tu na myśli sposób, w jaki łączą się z komputerem/urządzeniem mobilnym. W tym przypadku warto wymienić standardowe klawiatury przewodowe (które są podłączane do portu PS/2 (fioletowego) lub USB, oraz do tabletu za pomocą portu micro USB) oraz bezprzewodowe (działające w oparciu o Bluetooth lub standard radiowy 2,4 GHz). Klawiaturę przewodową po prostu podłączasz do wyjścia w komputerze. Bezprzewodowa działa dzięki podłączeniu do portu USB specjalnego nadajnika, który odbiera od niej sygnał.

 

Kolejny podział uwzględnia zastosowany w klawiaturze mechanizm

budowa klawiatury membranowej, nożycowej i mechanicznej

Bardzo popularnym i często wybieranym rozwiązaniem są klawiatury membranowe. Pod wszystkimi klawiszami znajduje się specjalna gumowa membrana z wypustkami (tzw. kopułkami). Gdy naciskasz klawisz, kopułka dotyka przełącznika na płytce drukowanej i wysyła w ten sposób impuls elektryczny, a na ekranie pojawia się wybrany znak.

Wyższą trwałością cechują się klawiatury nożycowe, które również posiadają membranę, ale także specjalny mechanizm wykonanych z tworzywa „nożyc”, które równoważą nacisk na kopułkę. Tego typu klawiatury mają dość niski skok, dzięki czemu zajmują mało miejsca i dlatego są często stosowane w laptopach.

Klasyczna klawiatura nożycowa wymaga tego, aby klawisze były naciskane dokładnie na środku. Powstały jednak liczne odmiany tego typu klawiatur, które ułatwiają korzystanie z nich. Najciekawsze z rozwiązań to Logitech PerfectStroke™ oraz Butterfly Switch (dosłownie: przełącznik motylkowy) w klawiaturach Apple.

Klawiatury mechaniczne kojarzą się przede wszystkim z gamingiem, ze względu na wysoką precyzję, jaką gwarantują. Bardzo możliwe jednak, że docenisz je także, jeśli sporo piszesz. Każdy klawisz jest wyposażony w swój własny, osobny przełącznik (switch). Najczęściej spotykane i najbardziej cenione przełączniki to niemieckie Cherry MX, dostępne w kilku kolorach (m.in. czarne, czerwone, brązowe, niebieskie, zielone).

Poszczególne wersje różnią się od siebie charakterystyką, sposobem działania i zalecanym przeznaczeniem. Dzięki dopracowanemu mechanizmowi klawiatury mechaniczne działają dokładnie i mają bardzo dużą żywotność. Zazwyczaj są też głośne (choć powstały również wyciszone modele wyposażone w przełączniki Cherry MX Silent). Skomplikowana budowa sprawia, że modele mechaniczne są większe i cięższe niż membranowe lub nożycowe. Niektórzy twierdzą nawet, że z powodzeniem można ich użyć do obrony koniecznej 😊

 

Kolejny podział wynika z wysokości skoku klawiszy.

Skok klawiszy to odległość, jaką klawisz musi przebyć od momentu jego naciśnięcia do dotknięcia płytki drukowanej.

klawiatury o niskim i wysokim skoku

Tutaj do wyboru masz klawiatury niskoprofilowe (low profile), które najczęściej występują w notebookach. Umożliwiają szybkie i wygodne pisanie, ponieważ szybko reagują na nacisk.

Kolejnym rodzajem są modele wysokoprofilowe – kiedyś powszechnie używane, zarówno jako klawiatury samodzielne, jak i w starszych notebookach. Mają charakterystyczne, wysokie, „wystające” klawisze. Są chętnie wybierane przez graczy, ze względu na zapewniającą im precyzję ruchu. Często też osoby, które dużo piszą na klawiaturze, wybierają modele o wysokim skoku – to już jednak jest kwestia osobistych preferencji.

 

Podział pod względem zastosowania

rodzaje klawiatur

Klawiatury gamingowe zazwyczaj mają dość wysoki skok. Zaliczamy do tej grupy przede wszystkim klawiatury mechaniczne, które są bardzo cenione przez graczy. Zazwyczaj mają charakterystyczny, „agresywny wygląd” – kolorowe podświetlenie, grafiki, ciekawy design, często także dodatkowe funkcje do gier lub wyróżnione klawisze WASD.

Klawiatury multimedialne to te wyposażone w dodatkowe klawisze funkcyjne do obsługi odtwarzacza muzycznego oraz innych programów, czasami posiadają również touchpad. Świetnie się nadają do obsługi Smart TV. Wpisywanie długich nazw seriali jest znacznie prostsze niż za pomocą pilota i klawiatury ekranowej. Siedzisz na kanapie z klawiaturą na kolanach i obsługujesz telewizor wygodnie jak komputer.

Klasyczne klawiatury to standardowe modele, do codziennych zastosowań. Zazwyczaj wyposażone w membranę lub mechanizm nożycowy.

Klawiatury mobilne to te, które możesz podłączyć do urządzeń mobilnych: smartfona, tabletu. Umożliwiają Ci wygodniejsze pisanie niż za pomocą domyślnej klawiatury ekranowej. Wśród nich znajdziesz zarówno niewielkie klawiatury w formie etui z interfejsem magnetycznym lub microUSB, za pomocą którego podłączasz tablet. Są także wersje bezprzewodowe (Bluetooth). Niektóre z nich możesz podłączyć jednocześnie do kilku urządzeń: komputera, smartfona oraz tabletu.

Klawiatury numeryczne to zazwyczaj osobne bloki numeryczne, które podłączasz do komputera do portu USB. Umożliwiają wygodne i szybkie wprowadzanie długich ciągów cyfr, dlatego świetnie się sprawdzają, gdy w Twoim notebooku brakuje odpowiedniego panelu. Wśród nich znajdziesz także modele gamingowe, wyposażone w mechaniczne, programowalne przyciski, często także z keypadem oraz podpórką dla nadgarstka. Umożliwiają stworzenie skrótów oraz obsługują makra. Bardzo przydatne dla graczy, którzy spędzają długie godziny przed komputerem.

Klawiatury elastyczne – jak sama nazwa wskazuje, są elastyczne, można je składać, zginać, zwijać, dzięki czemu zajmują mało miejsca i świetnie się nadają do zabrania w podróż. Często klawiatury mobilne są elastyczne.

Klawiatury ergonomiczne powstały, aby zapewnić Ci wysoki komfort, a także właściwe, zdrowe ułożenie dłoni i nadgarstków. Dzięki temu odczuwasz mniejsze zmęczenie, nawet, jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem. Takie klawiatury są bardzo przydatne dla osób, które bardzo dużo piszą. Różnią się od standardowych modeli wyglądem i ułożeniem klawiszy. Zazwyczaj trzeba się do niego najpierw przyzwyczaić, ale rekompensuje to niezwykła wygoda w trakcie korzystania.

 

Podział pod kątem układu klawiszy

klawiatury wyspowe i jednolite

Klawiatury wyspowe (chiclet) to te, w których każdy przycisk jest oddzielony od pozostałych. Bardzo wygodne, jeśli dużo piszesz, korzystasz z programów biurowych. Bardzo łatwo się na nich pisze bezwzrokowo. Mają raczej niski skok, dzięki czemu zajmują mało miejsca i dlatego tak chętnie są stosowane przez producentów w notebookach.

Klawiatury o układzie jednolitym – to rozwiązanie charakterystyczne przede wszystkim dla klawiatur samodzielnych oraz w starszych modelach laptopów. Często mają także wysoki skok i są głośniejsze od klawiatur chiclet.

 

 

Przydatne dodatki w klawiaturach

klawiatura numeryczna w komputerze

Blok numeryczny

Pozwala wygodniej wpisywać cyfry, dlatego jest niezbędny, gdy często korzystasz z pakietu biurowego, a szczególnie z arkusza kalkulacyjnego. Jeśli klawiatura w Twoim laptopie go nie posiada, możesz dokupić osobny panel numeryczny, podłączany do portu USB.

Podświetlane klawisze

Bardzo przydatne, jeśli często piszesz w ciemnościach, w podróży. W niektórych modelach możesz regulować jego jasność czy też układ. Może być jednobarwne lub wielobarwne - RGB, co jest charakterystycznym rozwiązaniem dla klawiatur gamingowych.

Przyciski funkcyjne

Ułatwiają Ci obsługę podświetlenia ekranu, głośności, odtwarzacza. Zamiast włączać programy lub szukać funkcji w panelu sterowania, możesz po prostu ustawić odpowiednie parametry za pomocą klawiszy.

Programowalne klawisze

Pozwalają zaprogramować dowolną komendę, dzięki czemu możesz np. łatwo skopiować i wkleić plik, lub odtworzyć dany program za pomocą jednego przycisku.

Dodatkowe porty USB

Ułatwiają wygodne podłączanie urządzeń. Klawiaturę masz zawsze pod ręką, dzięki czemu niejednokrotnie wygodniej jest podłączyć pendrive’a do niej, zamiast „nurkować” pod biurkiem w poszukiwaniu portów USB w jednostce centralnej komputera.

Czytnik linii papilarnych lub Smart Card

Zabezpieczają Twój komputer i ułatwiają bezpieczne logowanie bez hasła. Wystarczy jedynie odcisk palca. Masz pewność, że tylko Ty masz dostęp do swoich plików i dokumentów.

 

 

Skróty klawiaturowe w Windows i MacOS, które warto znać

Oczywiście – im więcej skrótów znasz, tym sprawniej obsługujesz komputer.  Są jednak pewne kombinacje klawiszy, które przydają się szczególnie często. Oto te najczęściej wymieniane.

 

System Windows

CTRL+ALT+DEL – skrót, który może zrobić bardzo dużo. W starszych wersjach systemu po prostu restartował komputer, co było szczególnie przydatne w przypadku problemów czy zawieszenia się. Komputer musiał zareagować na tę kombinację klawiszy, nawet jeśli nie reagował na nic innego. Później jego funkcjonalność została rozwinięta do tej, którą znasz z najnowszych wersji Windows. W tej chwili umożliwia nie tylko reset, ale i zarządzanie systemem. Zablokujesz komputer hasłem, przełączysz użytkowników, wylogujesz się i zmienisz hasło. Otworzysz także menedżera zadań, gdzie możesz sprawdzić działające aplikacje, procesy i wydajność procesora.

CTRL+C, CTRL+V, CTRL+X, CTRL+A – szczególnie przydatny zestaw skrótów w pakiecie biurowym: kopiuj, wklej, wytnij, zaznacz wszystko. Umożliwia szybkie zarządzanie treścią i przenoszenie jej, także pomiędzy różnymi programami – np. wyszukiwarką i edytorem tekstu.

CTRL+Z, CTRL+Y – cofnij/ponów. Również szczególnie przydatne w pakiecie biurowym, ale także np. w programach graficznych.

ALT+TAB – przełącz karty, np. przeglądarki. Przyda Ci się, gdy korzystasz z wielu programów lub kart wyszukiwarki jednocześnie.

WIN + wyszukiwanie (panel sterowania, programy) – szybciej uruchomisz program. O wiele łatwiej jest go wyszukać w ten sposób, niż przewijać całe menu Start.

FN+F1-F12 – steruj głośnością, jasnością, uśpieniem, ekranem. Bardzo łatwy sposób na dostosowanie ustawień komputera do swoich preferencji bez mozolnego poszukiwania opcji w panelu sterowania. Przyjrzyj się dodatkowym ikonom na klawiszach F1-F12 - one informują o tym, jakimi funkcjami możesz w ten sposób zarządzać. Jest to skrót dostępny przede wszystkim w notebookach, które posiadają klawisz FN.

PRT SC (PRINT SCREEN) lub FN+PRT SC lub CTRL+PRT SC – zrób zrzut ekranu.

ALT+PRT SC – zrób zrzut aktywnego ekranu. Przydatne, gdy korzystasz z dodatkowego monitora – wtedy tylko ten skrót działa.

skróty klawiszowe w Windows

 

System macOS

W systemie macOS skróty klawiaturowe wyglądają podobnie, jak te znane nam z Windows. Jedyną różnicą jest to, że zamiast klawisza Control (CTRL) używamy Command (CMD). Tak naprawdę jednak klawisz CMD stanowi bardziej odpowiednik przycisku Windows.

Ctrl+CMD+przycisk zasilania – wymusza restart komputera.

CTRL+CMD+przycisk wysuwania nośnika – wymusza zamknięcie aplikacji i restart komputera. Jeśli w jakichkolwiek dokumentach nie zostały zapisane zmiany, na ekranie pojawi się komunikat, czy chcesz je zapisać. Nie dotyczy to jedynie klawiatur z Touch Bar.

CMD+C, CMD+V, CMD+X, CMD+A – zarządzanie treścią: kopiuj, wklej, wytnij, zaznacz wszystko.

CMD+Z – cofnij.

CMD+SHIFT+Z – ponów.

CMD+TAB – przejdziesz do ostatnio używanej aplikacji. To dość podobny skrót do ALT+TAB.

CMD+SPACJA – odpowiednik funkcji klawisza Windows, który umożliwia szybkie wyszukiwanie programów i plików.

Shift+CMD+3 – screenshot (zrzut) całego widocznego obszaru.

Shift+CMD+4 - screenshot fragmentu ekranu. Działa również wtedy, kiedy korzystasz z dodatkowego monitora.

Zobacz wszystkie klawiatury standardowe i gamingowe w x-kom

 

 

Rodzaje myszy komputerowych

Omówiliśmy najważniejsze kwestie dotyczące klawiatur komputerowych. Czas na myszy. W pierwszej kolejności poznaj ich możliwe rodzaje.

 

Przede wszystkim myszy dzielą się pod względem sposobu połączenia z komputerem

Wyróżniamy wśród nich myszy przewodowe – podłączane do do portu PS/2 (zielonego), USB oraz ze złączem Lightning. Drugim rodzajem są myszy bezprzewodowe, które działają w oparciu o standard Bluetooth lub radiowy 2,4 GHz.

 

Pod względem zastosowanego sensora

sensory myszy komputerowych

Tutaj mamy myszy laserowe i optyczne, które są do siebie stosunkowo podobne. Zastosowano w nich wiązkę światła, która odbija się od powierzchni biurka i informuje komputer o położeniu myszy. Technologia laserowa jest po prostu bardziej precyzyjna i dlatego chętnie wybierają ją gracze oraz graficy. Kolejna opcja to Blue Track, którą stosuje Microsoft w swoich produktach. Myszy, w których zastosowano szeroką wiązkę niebieskiego światła, działają na większości powierzchni (oprócz szklanych i lustrzanych) i zapewniają bardzo wysoką precyzję. Jest zdecydowanie odczuwalna przy użyciu w programach biurowych.

 

Pod względem przeznaczenia

Tutaj znajdziesz myszy dla praworęcznych, dla leworęcznych oraz uniwersalne, które mogą być używane przez wszystkich.

 

Pod względem zastosowania

rodzaje myszy do komputera

Podobnie, jak w przypadku klawiatur, można wyróżnić myszy dla graczy (cenione również przez grafików i wszystkich użytkowników, którym zależy na wysokiej precyzji wskaźnika). Ich charakterystyczną cechą jest duża liczba przycisków, często programowalnych, które ułatwiają szybką obsługę gry, a także charakterystyczny, gamingowy wygląd. Są również myszy komputerowe z możliwością modyfikacji – dociążania, powiększania lub zmniejszania. Na rynku znajdują się także specjalne modele przeznaczone dla grafików, które ułatwiają pracę w programach graficznych i obróbkę zdjęć. Są także myszy mobilne, przeznaczone do użytku z tabletami i laptopami 2w1.

Kolejny rodzaj to myszy multimedialne, często wyposażone w dodatkowe klawisze ułatwiające obsługę np. odtwarzacza muzycznego. Kolejny rodzaj to stosunkowo nowe myszy dotykowe, wyposażone w panel dotykowy.

Warto wspomnieć także o szczególnym typie myszy – myszy z trackballem czyli manipulatorem kulkowym. To również rodzaj chętnie wybierany przez grafików, ze względu na możliwości bardzo wygodnej i intuicyjnej obsługi programów graficznych.

W przypadku większości myszy dobrej jakości istnieje zazwyczaj możliwość programowania przycisków, szczególnie, jeśli mają dodatkowe przyciski. Zmienisz lub dostosujesz przypisane funkcje w Panelu sterowania. Możesz wtedy np. pod dodatkowe przyciski zapisać najczęściej używane funkcje, np. kopiuj i wklej.

Zobacz wszystkie myszy standardowe i gamingowe w x-kom

 

 

Polecane modele klawiatur i myszy komputerowych

Sprawdź, jaką klawiaturę i mysz wybrać do komputera i do laptopa.

polecane modele klawiatur

Microsoft Surface Keyboard

Bezprzewodowa, doskonale zoptymalizowana klawiatura mobilna i multimedialna. Dzięki aluminiowej obudowie jest nieco cięższa, sztywniejsza i bardziej solidna. Kompatybilna z urządzeniami wyposażonymi w moduł Bluetooth. 3 baterie wystarczą Ci nawet na rok pracy.

Apple Apple Magic Keyboard

Mobilna klawiatura bezprzewodowa o niskim profilu. Zastosowano w niej ulepszony mechanizm nożycowy - Butterfly Switch. Bardzo efektywna i zrównoważona. Piszesz na niej bez wysiłku. Wbudowany akumulator pozwala na miesiąc pracy. Możesz go także naładować w trakcie podłączenia do urządzenia.

Logitech K800

Bezprzewodowa klawiatura z regulowanym podświetleniem, które dostosowuje się do oświetlenia w otoczeniu. Niski profil świetnie się sprawdzi, jeśli dużo piszesz. Baterie po naładowaniu wystarczą nawet na 10 dni pracy. Możesz także podłączyć klawiaturę do komputera i korzystać z niej w trakcie ładowania.

Logitech Corded Keyboard K280e

Przewodowa klawiatura multimedialna USB, którą wystarczy podpiąć do portu USB, by była gotowa do działania. Kompatybilna z systemem Windows oraz Linux. Niski skok umożliwia Ci wygodne i sprawne pisanie nawet dużej ilości tekstu. Doskonale się sprawdzi jako dodatkowa klawiatura do biurowego laptopa lub klasycznie - z desktopem.

Razer DeathStalker Chroma

Multimedialna, przewodowa klawiatura dla graczy. Niski profil pozwala Ci na szybką reakcję w grze, ale także na szybkie pisanie po rozgrywce lub gdy chcesz porozmawiać z innymi zawodnikami. Dzięki technologii anti-ghosting możesz wcisnąć jednocześnie nawet 10 klawiszy. Personalizowane podświetlenie dopasujesz do swoich oczekiwań.

Logitech G PRO

Przewodowa klawiatura mechaniczna dla graczy. Wyposażona w przełączniki ROMER-G - wydajne, szybkie i trwałe. Obsługuje makra. dzięki czemu za pomocą jednego klawisza skorzystasz z zaawansowanych funkcji. Wbudowane podświetlenie jest bardzo praktyczne i świetnie wygląda.

SteelSeries Apex 100

Bardzo wytrzymała klawiatura gamingowa z niebieskim podświetleniem. Szybki czas reakcji i technologia anti-ghosting dla 24 najczęściej używanych klawiszy świetnie sobie radzi w akcji. Działa w standardzie Plug&Play: wystarczy tylko podłączyć przewód USB do komputera, by zacząć jej używać.

MODECOM Volcano Lanparty

Klawiatura mechaniczna z przełącznikami Outemu Blue, które świetnie się sprawdzą przy pisaniu, jak i w grach. Czerwone podświetlenie LED możesz regulować i podświetlić na przykład tylko wybrane obszary klawiatury. Dwuwarstwowe klawisze wykonane metodą double injection są dosłownie nie do zdarcia - zachowają czytelność nawet przy intensywnym i długotrwałym użytkowaniu.

Roccat Suora FX RGB

Doskonała klawiatura mechaniczna dla graczy. Wyposażona w podświetlenie LED oraz cenione niemieckie przełączniki Cherry MX - tutaj w wersji Brown. Kolejna świetna klawiatura do gier i do pisania. Klawisze aktywują się z dużą lekkością, dzięki czemu nawet w trakcie długiej rozgrywki nie odczuwasz zmęczenia.

MODECOM Volcano Gamer

Przewodowa klawiatura mechaniczna dla graczy z przełącznikami Kailh Blue. Dzięki temu są niezwykle czułe i wygodne w obsłudze. Wyposażona w podpórkę na nadgarstki, którą możesz w razie potrzeby łatwo zdemontować. To model dla Ciebie, jeśli cenisz ten charakterystyczny, wydawany przez klawiatury mechaniczne dźwięk.

HyperX Alloy FPS

Mechaniczna klawiatura dla graczy z przełącznikami Cherry MX Red. Cichsza niż podobne modele, płynnie działająca i precyzyjna, świetnie się sprawdzi w grach wymagających wielokrotnego naciskania przycisków i szybkiej reakcji. Solidna, o zwartej konstrukcji, dzięki czemu wymaga niewiele miejsca.

Roccat Isku FX

Multimedialna klawiatura dla graczy, którzy cenią sobie wygodę. Podświetlenie sprawia, że nawet w trakcie nocnej rozgrywki z łatwością trafisz w odpowiedni klawisz. Funkcja Easy-Shift[+]™ pozwala Ci zaprogramować dodatkowe funkcje - zarówno proste polecenia, jak i skomplikowane makra. Dodatkowo, pod klawiszem spacji znajdują się specjalne klawisze do makr, które masz w zasięgu swoich kciuków.

A4Tech Bloody B120

Multimedialny model. Idealna dla graczy, którzy cenią sobie nowoczesność i atrakcyjny, gamingowy design. Niezwykle szybki czas reakcji - zaledwie 1 milisekunda oraz możliwość ciągłego klikania lub trzymania klawisza dadzą Ci przewagę nad przeciwnikami. Klawiatura doskonale zniesie nawet najbardziej emocjonujące potyczki dzięki wzmocnionej ochronie na zalanie.
polecane modele myszy komputerowych

Microsoft Surface Mouse

Intuicyjna i wygodna w obsłudze mysz mobilna z laserowym sensorem. Działa w oparciu o standard Bluetooth. Starannie opracowany, elegancki design cieszy oko. Doskonały dodatek do klawiatury Microsoft Surface Keyboard. Cicha, solidna i precyzyjna

Apple Apple Magic Mouse 2

Precyzyjny laserowy sensor oraz zgodność ze standardami Bluetooth oraz Lightning sprawiają, że to idealny partner dla MacBooka. Supernowoczesna powierzchnia dotykowa MultiTouch zapewnia Ci niezwykle bliski kontakt z treścią. Dodatkowo, mysz rozpoznaje Twoje gesty, a nawet to, czy wykonujesz ruchy, czy tylko trzymasz na niej dłoń.

Logitech MX Master

Bezprzewodowa mysz multimedialna, która działa nawet na szklanych powierzchniach. Możesz podłączyć ją w trakcie pracy do portu USB i naładować do pełna, by działała przez kolejne 40 dni bezprzewodowo. Odbiornik Logitech Unifying pozwala Ci na jednoczesne podłączenie aż 3 urządzeń.

Logitech M185

Klasyczna mysz mobilna z sensorem optycznym. Działa w oparciu o interfejs 2.4 GHz. Dzięki funkcji inteligentnego uśpienia skutecznie oszczędza energię. Bez wymiany baterii potrafi działać nawet do 12 miesięcy.

SteelSeries Rival 100

Doskonała, uniwersalna mysz optyczna dla graczy. Wyposażona w 6 programowalnych przycisków oraz podświetlenie Prism RGB, które możesz dostosować do swoich oczekiwań w programie SteelSeries Engine.

Razer DeathAdder Elite

Gamingowa mysz wyposażona w przełączniki mechaniczne Omron. Klawisze są programowalne, wytrzymałe i błyskawicznie reagują na komendy. Doskonałej jakości czujnik optyczny w połączeniu z ergomiczną budową zapewnia Ci dokładne i precyzyjne działanie.

Logitech G900 Chaos Spectrum EER2

To wręcz zawodowa mysz dla graczy. Niezwykle szybki czas reakcji zapewnia jej sensor PMW3366, który oficjalnie uznawany jest za najlepszy czujnik optyczny do gier. Dzięki temu możesz na niej polegać. Bezprzewodowy interfejs działa sprawnie i szybko reaguje na komendy.

Zowie EC2-A

Bardzo dobrej jakości mysz gamingowa, która działa w oparciu o sprawdzony sensor optyczny Avago, znany z modeli Zowie FK1 i FK2. Działa w oparciu o standard Plug&Play, dzięki czemu wystarczy, że ją podłączysz do komputera, by móc od razu z niej korzystać. 

Zowie FK1

To odświeżona wersja myszy Zowie FK, która powstała przy udziale jednego z bardziej znanych graczy CS - Neo. Wyposażona w sensor optyczny AVAGO 3310, który reaguje szybko i precyzyjnie.

Roccat Lua

Gamingowy model z aż 7 ustawieniami sensora optycznego. Dzięki temu dostosujesz tę mysz do swojego stylu gry. Antypoślizgowa boczna powierzchnia pozwala Ci dobrze kontrolować uchwyt, a nietypowe, niebieskie podświetlenie wyróżnia tę mysz na tle innych.

HyperX Pulsefire FPS

Mysz dla graczy z możliwością wybrania jednego z czterech ustawień czujnika optycznego. Zastosowano w niej przełączniki mechaniczne Omron, które pozwalają na bardzo intuicyjną obsługę. Są także niezwykle solidne i wytrzymają wiele ciężkich, emocjonujących bitew.

 

Mysz i klawiatura to wbrew pozorom bardzo ważne akcesoria komputerowe. Mają ogromny wpływ na obsługę komputera i Twój komfort pracy. Na rynku dostępny jest szeroki przekrój, dzięki czemu z łatwością dobierzesz urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb. Który model szczególnie przypadł Ci do gustu? Na jakie funkcje zwracasz największą uwagę? Daj nam znać w komentarzu pod artykułem.

Zobacz wszystkie myszy, klawiatury oraz zestawy mysz+klawiatura w x-kom