Jeden monitor – wiele ekranów. Jak podzielić obraz na monitorze?

Temat wykorzystania konfiguracji wielomonitorowych w pracy z systemem Windows nie jest niczym nowym. Tylko czy zakup dwóch paneli jest konieczny do rozszerzenia widoku i spoglądania w wiele okien jednocześnie? Oczywiście, że nie, bo istnieją rozwiązania pozwalające dzielić widok na jednym monitorze. Oto i one.

Spis treści:

 1. Kiedy dzielić ekran monitora? Kiedy korzystać z dwóch?
 2. Skorzystaj ze Snap Assist systemu Windows 10.
 3. Odkryj LG OnScreen Control.
 4. Poznaj aplikację Dell DDM Monitor.
 5. Sprawdź, co potrafi Philips MultiView.
 6. Polecane monitory.

Kiedy dzielić ekran monitora? Kiedy korzystać z dwóch?

Praca z kilkoma widokami w systemie Windows nie jest domeną wyłącznie analityki, grafiki komputerowej, czy montażu wideo. Opcja ta przyda się praktycznie w każdym zawodzie, usprawniając choćby przepisywanie numeru konta, sygnatury akt, numeru faktury VAT albo porównywanie podobnych do siebie produktów, dostępnych w kilku sklepach online.

jak wybrać monitor, poradnik
 

Mogłoby się wydawać, że do wglądu w więcej niż jedno okno na raz, najprościej podłączyć dwa monitory. Tyle tylko, że nie zawsze jest to możliwe. Ograniczać Cię może:

 • Liczba portów wideo. Laptopy, a już szczególnie Ultrabooki nie zawsze mają HDMI, VGA i Display Port. Częściej występuje tylko jeden z nich, nierzadko w wersji zminiaturyzowanej albo jedynie USB-C. Adapter obniża z kolei jakość wychodzącego obrazu;
 • Miejsce na biurku. Czasami nie da się postawić dwóch monitorów obok siebie, bo nie ma na tyle wolnego miejsca. Weź też pod uwagę, że w starszych modelach ramki wokół ekranu bywają pokaźne, stąd nawet dla 21-calowego wyświetlacza trzeba przewidzieć więcej miejsca;
 • Niekompatybilność monitorów o różnych parametrach, głównie wymiarach. Odradzamy przypadkowego zestawiania ze sobą paneli, które mają ekrany na różnych wysokościach. Taki układ nie kłóci się z ergonomią pracy, a podkładanie czegoś w celu wyrównania wysokości jest kiepskim pomysłem. Takie sprzętowe origami może skończyć się źle.

Która opcja jest tańsza?

W większości przypadków 2 klasyczne monitory 16:9 są tańsze niż inwestycja w jeden panel UltraWide 21:9. Ergonomia wykracza jednak poza rachubę cenową, choćby z tego względu, że posiadanie jednego monitora na biurku niesie też korzyść w postaci mniejszej ilości kabli, nad którymi przyjdzie Ci zapanować.

W świetle tych faktów zakup jednego monitora z funkcją wyświetlania kilku widoków wydaje się uzasadniony, prawda? Przypuśćmy jednak, że za wszelką cenę chcesz podłączyć dwa (albo więcej) monitorów. Co wtedy? Oto nasza propozycje.

Co, jeśli laptop ma 2 porty wideo?

Wtedy używasz obydwu (najpewniej są to HDMI i VGA/Display Port lub mini Display Port). Potrzebne są Ci już tylko odpowiednie kable oraz zdefiniowanie obrazu w menu Ustawienia ekranu. Do wyboru masz:

 • Powiel te ekrany,
 • Rozszerz te ekrany,
 • Pokaż tylko na 1,
 • Pokaż tylko na 2.

Do pracy z dwoma monitorami (z zachowaniem dodatkowego widoku na ekranie laptopa lub bez niego) jedynym słusznym wyjściem jest opcja Rozszerz te ekrany. Wtedy na każdym wyświetlaczu ustawisz inny widok, na pierwszym np. program do fakturowania, na drugim pocztę e-mail.

rozszerzanie ekranu Windows 10

Co, jeśli laptop ma tylko 1 złącze wideo?

Pojedynczy port wideo nie skazuje Cię na jeden zewnętrzy monitor. Istnieją dwa sposoby na rozszerzenie widoku.

 • Pierwszy, o nazwie Daisy Chain, wymaga obecności złącza Display Port 1.2 w laptopie oraz wyjścia/wejścia Display Port w każdym z podłączanych monitorów. Display Port 1.2 z Multi-Stream Transport (MST) daje możliwość podłączenie do sześciu wyświetlaczy 1080 px (full HD) do jednego portu, poprzez rozdzielenie sygnału (Daisy Chaining) na sześć połączeń Full HD (1080 px @60Hz). Najczęściej jednak procesory graficzne umożliwiają podłączenie trzech wyświetlaczy w ramach Daisy Chain. Co ważne, do tego typu konfiguracji najwygodniej używać paneli 21-22”.
daisy chain, zasada działania
 
 • Drugi sposób polega na wykorzystaniu złącza USB-C i stacji dokującej. Finalnie liczba zewnętrznych ekranów zależy od możliwości stacji dokującej, lecz dzięki niej zyskujesz możliwość korzystania z wyświetlacza 4K. Tu także najlepiej sprawdzą się mniejsze monitory.
co daje stacja dokująca do laptopa?

Skorzystaj ze Snap Assist systemu Windows 10

Czy wiesz, że Windows 10 ma funkcję Snap Assist, która pozwala podzielić ekran każdego monitora i wyświetlać 4 okna jednocześnie? Może to wyglądać na przykład tak:

Windows Snap Assist
 

Podział na 4 równe części jest dość umowny. Większość aplikacji będzie dążyć do zajęcia 25% ekranu, ale niektóre, jak Spotify, lubią wychodzić poza schemat. Gołym okiem widać, że jest to więcej, niż ćwiartka.

Kluczowym atutem udogodnień ze strony Snap Assist jest dziecinnie prosta obsługa. Wszystko, co musisz zrobić, to użyć klawisza Windows i strzałek. Z ich pomocą przypniesz okna do krawędzi ekranu.

Niby wszystko ok, ale okazuje się, że nie do końca. Dlaczego? Ta funkcja systemu Windows ma dość ograniczone funkcje. Chcąc przeznaczyć 50% ekranu dla aplikacji, możesz to zrobić tylko w pionie. Z prawej lub lewej strony. Góra i dół nie wchodzi w grę samodzielnie. I co wtedy? Zwłaszcza gdy pracujesz z obszernym edytorem, który układa się w poziomie albo z arkuszem Excel z kilkunastoma tabelami?

Wtedy z pomocą przychodzą dedykowane aplikacje Dell, LG i Philips, dostępne dla wybranych monitorów tych marek.

Przewaga aplikacji nad Snap Assist

Co odróżnia aplikacje producentów monitorów od Snap Assist systemu Windows 10? Przede wszystkim swoboda organizacji widoków na ekranie monitora. To już nie są maksimum 4 okna, ułożone w ścisłej proporcji, z ograniczonym polem manewrowania widokiem. W aplikacjach Dell DDM Monitor, LG Screen Split oraz Philips MultiView to Ty decydujesz o rozmiarze każdego okna, jego usytuowaniu, a także o ich ilości. Teraz przyjrzymy się bliżej każdej z nich.

Odkryj LG OnScreen Control

LG oferuje własną aplikację – LG OnScreen Control, która świetnie sprawdza się na monitorach UltraWide. W tym przypadku masz możliwość podłączenia nawet 4 urządzeń z systemem Windows 10 do jednego panelu, by pracować szybciej i efektywniej.

Dlaczego to takie ważne? Graficy, montażyści wideo, ale i testerzy sprzętu, korzystają często z dwóch (i więcej) komputerów. Jeden jest wołem roboczym, który dzięki ogromnej mocy może sprawnie eksportować pliki albo testować wydajność w grze, bez zakłamań wywołanych pracą kolejnego programu w tle. Drugi komputer służy do finalnej obróbki bądź liczenia fps-ów.

Te zadania warto spiąć w jednym widoku, a do tego najlepiej nadaje się przecież monitor ultrapanoramiczny LG z aplikacją OnScreen Control.

Instalacja i konfiguracja

Sterowniki pobierzesz strony producenta. Przejdź do zakładki Wsparcie i oprogramowanie, podaj nazwę modelu swojego monitora LG, potem kliknij nazwę pliku, dopasowaną do Twojego komputera. Sterowniki właśnie się pobierają i zaraz zainstalujesz je na dysku. Cały proces należy powtórzyć na wszystkich urządzeniach, które chcesz zintegrować w aplikacji LG 4-Screen Split.

Od tej chwili możesz podzielić ekran na 2, 3 lub 4 segmenty. Co ciekawe, opcja dla 2 lub 3 okien dostępna jest w kilku konfiguracjach.

Na tym nie koniec. LG 4-Screen Split obsługuje też funkcję PBP Split Screen. Aktywujesz ją, jeśli korzystasz z Dual Controllera, uzyskując podgląd aż 8 widoków jednocześnie. Pora przyjrzeć się temu z bliska:

Poznaj aplikację Dell DDM Monitor

Zanim zaczniemy – ważna informacja. Otóż nie każdy monitor Dell obsłuży aplikację DDM Monitor (ta zasada odnosi się z resztą do wszystkich producentów). Modele kompatybilne znajdziesz pod tym linkiem. Jak widzisz, mają powyżej 27” (ze względu na komfort odczytywania zawartości zminiaturyzowanych okien), i są to w dużej mierze panele UltraWide 21:9 (panoramiczne proporcje obrazu doskonale zastępują dwa monitory).

Instalacja i konfiguracja

Sterowniki znajdziesz na stronie producenta. Późniejszy proces instalacji przebiega szybko i jest intuicyjny, więc bez problemu przeprowadzisz ją samodzielnie. A co potem? Potem czeka Cię poznanie interfejsu oraz ustawienie okien na swój autorski sposób.

Aplikacja DDM Monitor zaskakuje przede wszystkim elastycznością dopasowania okien do preferencji użytkownika. Oczywiście szablony są ustandaryzowane, ale nie są sztywne. Zobacz, jak to wygląda w praktyce:

Sprawdź, co potrafi Philips MultiView

Philips i aplikacja MultiView to kolejna propozycja dla osób pracujących z wieloma widokami na jednym ekranie. Dzięki funkcji Picture-by-Picture wyświetlisz na monitorze obraz nawet z 4 różnych źródeł, np. z komputera, z laptopa i z serwera NAS. MultiView od Philips może być wykorzystywany do obsługi monitoringu, do montażu audio i wideo, do tworzenia grafik, obróbki zdjęć i w wielu innych procesach, związanych z pracą twórczą.

Philips Multiview
 

Opcja Picture-in-Picture pozwala z kolei na korzystanie z dwóch okien. Pierwsze, główne, przeznaczasz na pracę. Drugie, mniejsze, służy do wyświetlania np. transmisji meczu z dekodera cyfrowego, webinaru, telekonferencji albo serialu streamowanego z serwera NAS.

Polecane monitory do pracy na kilku ekranach
 

polecane monitory LG

LG 29UM58-P

Ponad 99% zgodności palety sRGB pozwala swobodnie pracować z grafiką, korzystając z przestrzeni panelu UWHD 29" i aplikacji OnScreen Control.

LG 29UM69G

Proporcje obrazu 21:9, przekątna 29", rozdzielczość UWHD oraz perfekcyjnie odwzorowane kolory sRGB, czynią go niezastąpionym na biurku grafika.

LG 34WK500-P

Przekątna 34" połączona z proporcjami obrazu 21:9 daje Ci mnóstwo miejsca do pracy twórczej z wykorzystaniem wielu okien jednocześnie.

polecane monitory Dell

Dell P3418HW

Ten przestronny, 34-calowy monitor UWHD ma zakrzywiony ekran, który w dodatku daje się regulować w trzech płaszczyznach. Uroku dodają mu wąskie ramki.

Dell U3818DW

Obraz na wyświetlaczu InfinityEdge, którego przekątna liczy 38" a rozdzielczość WQHD+, prezentuje się bajecznie. Zakrzywienie podnosi komfort pracy i sprzyja koncentracji.

Dell U4919DW

Ogromny, 49-calowy panel QHD z powodzeniem zastąpi dwa monitory 27”, wyświetlając obraz o proporcjach 32:9. Zapewnia ponadto skalibrowane kolory sRGB.

polecane monitory Philips

Philips 349X7FJEW/00

Monitor, który wyróżnia się oryginalnym designem, wyrażonym nowatorską stopką i minimalistycznymi ramkami wokół ekranu UWQHD 34”.

Philips 328B6QJEB/00

Na tym 10-bitowym panelu WQHD 31,5” wyświetlisz 1,074 miliarda kolorów, ustawiając ekran w pozycji pionowej lub poziomej. 

Philips 499P9H/00 Curved HDR

Oto imponujący wyświetlacz 49” SuperWide 32:9, posiadający zakrzywiony ekran dual-QHD z podświetleniem 450 cd/m2. Niezastąpiony do montażu wideo.

Zobacz monitory Dell, monitory Philips oraz monitory LG